Trochę techniki
Aby zrealizować ideę zwaną inteligentny dom należy przede wszystkim odpowiednio przygotować instalację elektryczną i to już na etapie projektowania. Jeśli zostanie ona odpowiednia przemyślana, a potem wykonana będziemy mogli uzyskać szereg korzyści, jakie wiążą się z wykorzystaniem automatyki w naszym domu.
W klasycznej instalacji elektrycznej element sterujący, np. wyłącznik oświetlenia, pozostaje w obwodzie z elementem odbiorczym, czyli w tym przypadku oprawą oświetleniową. Jakakolwiek chęć zmiany w tym systemie będzie niestety powodowała konieczność przeprowadzenia kosztownych remontów, gdyż bez tego nie da się zmienić funkcji tego wyłącznika.
Instalacja inteligentna posiada natomiast inną strukturę i topologię. To system automatyki domowej stanowi tutaj kluczową rolę. W instalacji inteligentnego domu następuje podzielenie elementów na sterujące i wykonawcze. Zatem fizycznie elementy sterujące nie znajdują się w tym samym obwodzie co elementy wykonawcze. Dzięki temu nasza instalacja jest elastyczna jeśli chodzi o możliwości późniejszej zmiany funkcji poszczególnych łączników.