Ile straciłeś na źle zarobionej wtyczce RJ45? Zagadnienie MPTL w praktyce (cz.2)
MPTL – nie przesłuchuj!
Zwykłe wtyczki większość instalatorów ma zawsze pod ręką, podobnie zaciskarkę do nich. Mało który zdaje sobie sprawę, że wtyczka jest w teleinformatyce wąskim gardłem dla potencjalnej przepustowości systemu. Żeby poprawnie zarobić wtyczkę, trzeba wyprostować wszystkie żyły kabla skrętkowego, który nie bez powodu jest skręcony. Skręcenie minimalizuje przesłuchy w samym kablu, a wyprostowanie żył i wciśnięcie ich do wtyczki w pewnym stopniu ponownie zwiększa ich poziom. W tym kontekście wtyczka modularna MPTL jest bardziej wydajna. Wyprostowanie wtyków jest ograniczone przez konstrukcję płytki PCB, która ma odpowiednio poprowadzone ścieżki poszczególnych pinów. Może to brzmieć skomplikowanie, ale w rzeczywistości rozwiązanie MPTL jest bardzo proste i zapewnia świetne parametry dynamiczne.
Jak tego użyć?
Powyższe zalety mają jedno główne zastosowanie – łącza wtyczka-gniazdo. W klasycznych łączach miedzianych, obydwa końce kabla zakańczamy gniazdkami, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. W przypadku zwykłej sieci LAN, gdzie jedynym zadaniem okablowania strukturalnego jest dostarczenie Internetu do gniazdek abonenckich, jest to klasyczne i powszechne podejście. A co w przypadku kamer, punktów dostępowych, routerów, terminalów kontroli dostępu? W takich przypadkach i tak musimy zakończyć kabel wtyczką, żeby finalnie wpiąć urządzenie do sieci teleinformatycznej. To po co nam łącze zakończone gniazdkiem i krótki patchcord? Gdzie umieścić to gniazdko? Takie podejście zazwyczaj rodzi więcej pytań, niż odpowiedzi. Lepiej więc zakończyć kabel od razu wtyczką MPTL, a gniazdko i patchcord zostawić do kolejnego gniazda abonenckiego.
Praca w dynamicznym zespole…
To wszystko sprawia, że wtyczka MPTL dołącza do grona komponentów pod kątem wydajności transmisyjnej i posiadania parametrów dynamicznych na odpowiednim, wymagającym poziomie. Tylko po co to komu? Z pomocą przychodzą komitety standaryzacyjne, które zdefiniowały tryb pomiarowy MPTL w normie amerykańskiej TIA/EIA oraz międzynarodowej ISO (na naszą europejską jeszcze czekamy). Teraz biorąc profesjonalny miernik do okablowania, możemy zmierzyć wydajność łącz wtyk-gniazdo na zgodność z normą, co wynosi MPTL na zupełnie inny poziom. Skoro jesteśmy w stanie zmierzyć dynamicznie wtyk modularny, co w przypadku zwykłej wtyczki RJ45 nie ma żadnego sensu, to otwiera nam to nowe możliwości. Przede wszystkim to możliwości gwarancyjne dla wszystkich systemów opartych o popularną skrętkę.
25 lat doświadczenia w branży
Pierwsze instalacje okablowania strukturalnego tzw. certyfikowane, które są objęte 25-letnią gwarancją systemową, zbliżają się do wieku 25 lat. Niektóre ten wiek mają już większy i nadal działają nieprzerwanie dobrze. Dotychczas dla takiej instalacji potrzebne były gniazda i kable certyfikowane, tj. przebadane w niezależnym, akredytowanym laboratorium. MPTL sprawia, że do grona tych komponentów może dołączyć wtyczka, dając możliwość przedłużonej gwarancji dla systemów kamer IP, kontroli dostępu IP, telefonów VoIP oraz wielu innych systemów. W Emiterze podchodzimy do takich tematów bardzo projektowo i świadczymy specjalne, indywidualne wsparcie techniczne. W przypadku chęci certyfikowania łącz MPTL, gorąco zapraszamy do kontaktu.
Podsumowanie
Czy wtyczka MPTL zastąpi zwykłą wtyczkę RJ45? I tak, i nie. Z czasem będzie znacznie zyskiwać na popularności, dzięki połączeniu trwałości, wydajności, wielorazowego wykorzystania oraz atrakcyjnej ceny. Wszystko zależy od popularyzacji MPTL w poszczególnych segmentach okablowania strukturalnego. Natomiast warto się tym zagadnieniem zainteresować i wejść w nowe obszary, uatrakcyjniając swoją ofertę produktową i usługową.
autor: Krzysztof Skarbecki, Specjalista ds. Technicznych