
Jak interpretować oznaczenia światłowodów (9/125, ZW, 50G, multimod, monomod), jaka jest różnica pomiędzy kablami światłowodowymi itp.?
Światłowody dzielimy ze względu na zastosowany typ włókna światłowodowego lub ze względu na środowisko, w którym może być układany.
Włókna światłowodowe mogą być albo:
- jednomodowe oznaczane literą J lub E, np 8J (8 włókien jednomodowych), najczęściej stosowane w telekomunikacji; najbardziej popularne są z włóknami 9/125 um i w przypadku braku informacji o średnicy rdzenia/płaszcza włókna to takie są przyjmowane domyślnie; najczęściej stosowane światłowody są zgodne ze specyfikacją ITU 652.d
- wielomodowe (multimod), aktualnie produkowany typ to tzw. gradientowe, stąd można się spotkać z oznaczeniami MM lub G, np. 8G (8 włókien gradientowych); w tym przypadku jednak jest konieczne podanie średnicy rdzenia/płaszcza włókna, gdyż aktualnie są stosowane albo włókna 50/125 um o specyfikacji OM2 (najbardziej popularne), OM3 lub OM4, albo starszy typ 62,5/125 um o specyfikacji OM1; jeśli nie ma podanej innej specyfikacji dla włókna 50/125, to najczęściej przyjmuje się, że jest to typ OM2.
Ze względu na środowisko, w którym może być stosowany, światłowody dzielimy na:
- zewnętrzne, przeznaczone do stosowania poza budynkami, oznaczane np. Z- lub A-
- wewnętrzne, przeznaczone do stosowania w instalacjach wewnątrzbudynkowych, wykonane najczęściej w powłoce zewnętrznej LSZH, oznaczane np. W- lub I-
- uniwersalne, możliwe do stosowania zarówno w instalacjach wewnątrzbudynkowych jak i zewnętrznych (w kanalizacji pierwotnej lub wtórnej), oznaczane ZW- lub U- .